Blog

Kaliteli Bir Web Sitesi İçin 5 Altın Öneri

Başarılı bir web site ortaya çıkarmak istiyorsanız mutlaka Kaliteli bir web sitesi için 5 altın öneri konusunu dikkate almanız gerekir. Özgün bir içeriğe sahip olmalısınız, kolay ve ulaşılabilir tasarım ve içeriğiniz olmalı, web siteniz çok ama çok hızlı olmalı ve mobil kullanıma uygun olmalı, doğru renk, doğru logo ve son olarak doğru bir tasarıma sahip olmalısınız.

Özgün İçerik

Özgün İçerik

Taklitler aslını yaşatır. Taklit eden değil edilen olmak için çaba gösterin. Üreteceğiniz içerikler olsun, seçtiğiniz fotoğraflar veya videolar olsun tüm çalışmalarınızda özgün olun, olmaya gayret gösterin. Özgün ile benzersiz içerik kavramları anlam bakımından birbirine çok yakın olduğu için zaman zaman karıştırılıyorlar. Özgün içerik benzeri olan ancak diğerlerinden farklı ve faydalı olan demektir. Benzersiz içerik ise hiçbir mecrada benzeri olmayan içerik demektir. Bizim burada bahsettiğimiz içerik türü “özgün içerik” tir.

Yazmak istediğiniz konuyu öncelikle araştırın. Rakipleriniz o konuda ziyaretçilerine ne sunuyor? Siz rakibinizden daha fazla ne sunabilirsiniz? Rakiplerinizden daha iyi olmadığınız taktirde yazacağınız konunun bir pek kıymeti kalmıyor. Bu nedenle mutlaka yazılarınıza başlamadan önce okuyucunun sizden beklentilerini iyi analiz etmeniz şarttır. Üstelik sadece yazılarınızda ele almanız gereken konu okuyucular da değildir.

Okuyucuya ek olarak arma motorunun sizden istediği kriterleri de yerine getirmeniz şarttır. Aksi halde içerikleriniz ne kadar faydalı ve ne kadar düzgün olursa olsun, arama motorunun istediği şekilde yazamadığınız takdirde ön sıralara çıkamaz. Ve okuyucuya ulaşması zor olur. Doğru bir şekilde anahtar kelime analizi yapmanız ve anahtar kelimeleri yazı içerisine dikkatli bir şekilde dağıtmanız gerekir. Önce rakiplerinizin kullandığı anahtar kelimeleri belirleyin, daha sonra rakiplerinizin kullanmayı unuttuğu ama herkesin arama yaptığı anahtar kelimeleri yazınızın içine orantılı bir şekilde dağıtın.

Web Sitesi

Kolaylık ve Ulaşılabilirlik

İyi bir web sitesinde olması gereken en önemli özelliklerden biri de kesinlikle kolay kullanım ve ulaşılabilir olmasıdır. Sizlere ilk olarak kolaylık konusundan bahsedelim. Kolaylık konusu daha çok web sitenin iskeleti gibidir. Burada sayfa geçişlerinin kolay olması, anlaşılabilir olması şattır. Unutulmaması gereken konu web sitenizi her seviyeden insanın ziyaret etmesidir. Örneğin, belli bir yaşın üzerindeki kişiler, dijital dünyadan çok anlayamayabilir. Dolayısı ile web sitenizin sade bir tasarıma ve yine anlaşılabilir bir tasarıma ihtiyacı vardır.

Site içindeki konuları kolay ulaşılabilecek şekilde kategorize ederseniz, daha kolay bir kullanım sağlamış olursunuz. Ayrıca sayfalar arasında mutlaka bağlantılar vermeniz gerekir. Yine örnek verecek olursak, bir hastalığın nedenlerini ele aldığınız içeriğiniz varsa mutlaka bu hastalığın tedavisi hakkında da bir içerik hazırlamalı ve bu sayfaları birbirine bağlamalısınız. Bu sayede kullanıcılar hem tam bilgiye ulaşmış olur hem de web sitede kalma süreleri uzar.

Ulaşılabilirlik konusuna değinecek olursak, günümüzde en çok kullanılan arama motorlarında web sitenizin üst sıralara çıkması gerekir. Burada da önemli faktör içeriklerin özgün ve kaliteli olmasıdır. Ayrıca en çok kullanılan arama motorunun Google olduğunu düşünecek olursak, web sitenizi Google Search Console tanıtmanız gerekir. Aksi halde Google web sitenizi tanımaz ve ne yaparsanız yapın, kullanıcılar tarafından erişilebilir özelliğe sahip olamazsınız.

Web Site Hızı

Hız

Evet, kaliteli bir web sitesinin kesinlikle olması gereken özelliklerinden biri hızdır. Düşünün bir konu hakkında araştırma yapıyorsunuz ve web sitelerden birine giriş yaptınız, bu web sitenin hızı yavaş ise hemen çıkarsınız değil mi? Eğer sizin web sitenizin hızı da yavaş ise kullanıcılar web itsenize daha giriş aşamasında iken hemen çıkacaktır.

Hız konusunu kesinlikle ciddiye almanız gerekir. Çünkü arama motoru, bir web sitesini sıralamaya alırken, burada kullanıcıların ortalama kalma sürelerini de dikkate alır. Eğer kullanıcıların ortalama web sitelerinde kalma süresi düşük ise hemen geriye düşmeniz kaçınılmazdır. Bu nedenle web sitenin hızını etkileyen durumları tespit etmeniz ve bu yönde bir çalışma yapmanız gerekir.

Özellikle web sitesine yüklediğiniz resimlerin boyutları çok büyük ise web sitenizin hızını düşürür. Bu nedenle ilk olarak web sitenize eklediğiniz resimlerin boyutunu düşürmeniz gerekir. Resim faktörünün dışında sitenin hızını etkileyen birkaç detay ise;

Sunucu; sunucu SEO kriterleri için son derece önemlidir. Bu nedenle sunucunuzun Türkiye kaynaklı olmasına dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca hizmet aldığınız sunucu web site hızınızı sürekli aynı hızda tutabilmelidir. Son olarak sunucunuzun ping süresine de önem vermeniz gerekir.

İmaj dosyası; imaj dosyası, aslında web sitelerine bir yüktür. Geniş kapasiteli olduğu için web site hızını belirgin oranda düşürür. Bu nedenle sitede yer alan büyük dosyaları küçültmeniz tavsiye edilir. Ayrıca gereksiz olan ve siteye yük olan tüm resimleri de silmeniz faydalı olacaktır.

Mobil Uyumluluk

Mobil Uyumluluk

Artık pek çok kişinin akıllı telefon kullandığınız düşünürsek, kaliteli bir web sitesinde olması gereken en önemli detaylardan biri de mobil uyumluluktur. Mobil uyumluluk telefon veya tablet gibi cihazlarda web sitenin daha kolay kullanımını sağlayan bir detaydır. Örneğin bir web sitesinde mobil uyumluluk yoksa eğer, web sitesi bilgisayar görünümünde karşımıza çıkar.

Bu da kullanıcı için bir eksidir. Çünkü mobil cihazlara uyumlu olan web sitelerin görünümleri, yazıları ve resimleri tamamen cihazda daha kolay görünüme ulaşmasını sağlar. Gerek sitenin kategorileri, sayfaları gerekse resimleri mobile uyumlu olmalıdır. Eğer web sitenizin mobil uyumluluğu yoksa hemen bu problemi ortadan kaldırmanız gerekir.

Bir web sitesinin mobil uyumlu olmasının gerekliliğine bakacak olursak;

  • Günümüzde artık bilgisayarlar cep telefonlarına taşınmıştır. İnsanlar gün içinde ister dış mekanlarda olsun isterlerse iç mekanlarda olsun bilgisayar yerine akıllı telefon kullanımı yapar. Yani web siteleri mobil cihazlardan daha fazla takip ettikleri için mobil uyumluluk şarttır.
  • Web siteleri mobil cihazlarda, bilgisayarda olduğundan daha hızlı bir şekilde görüntülenir.
  • Eğer web sitesinden kazanç beklentiniz varsa kesinlikle mobil uyumluluğa önem vermeniz gerekir. Çünkü sitenizde yer alan reklamlar, mobil cihazlarda daha fazla gelir kazanmanızı sağlayacaktır.

Tüm bu nedenlerden dolayı mobil uyumluluk konusu asla göz ardı edilemeyecek kadar önemli konuların başında gelir.

Web TasarımDoğru Renk Doğru Tasarım

Bir web tasarım için renk konusunu da mutlaka göz önüne almanız gerekmektedir. Çünkü kullanıcılar tarafından renklerin önemi büyüktür. Öncelikle web sitenizin amacına uygun bir renk seçmeniz şarttır. Örneğin bir makyaj sitesinde daha canlı renkleri kullanmanız kullanıcı kitleniz tarafından önemlidir. Soluk veya ruhu sıkan renkler yerine kullanıcıya pozitif enerji gönderecek renkleri kullanmanız şarttır. Renk konusu ve tasarım konusu ayrıca karakteristik bir web site için oldukça önemlidir.

Bir ziyaretçi web sitenizi ziyaret ettiğinde renkleriniz ve tasarımınız ziyaretçinin aklında kalacak nitelikte olması gerekir. Ayrıca bazı renkler göz yorgunluğuna neden olur. Bu durumda ziyaretçiler çabuk yorulduğu için hemen web sitenizden çıkmak ister. Bu nedenle gözü yormayacak ve karşıdaki kişilere huzur verecek renkleri tercih etmeniz gerekir. Öte yandan ticari bir web siteniz varsa mutlaka logolarınızda kullandığınız ve sizi temsil ettiğini düşündüğünüz renkleri, web sitenize yansıtmanız gerekir.

Renk kadar web sitenin tasarımı da çok önemlidir. Çünkü ziyaretçiler içeriklerinizden önce tasarıma bakar. Kullanacağınız web site tasarımı sade ve şık olmalıdır. Yani tam anlamı ile hem kullanıcısını yormayacak hem de web sitenin ruhunu en iyi şekilde yansıtacak bir tasarım kullanmanız gerekir. Tüm bu detaylara dikkat ederek, bir web sitesi oluşturursanız, hedef kitlenize daha kolay ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. Yaklaşık 5 aydır özgün içerik girmekteyim. Kelimelerim coğu 100 kelimelik olsada hafif hafif ilerleme kaydediyorum ama tabikide backlinksiz olmucağını hepimizde iyi biliyoruz diye düşünüyorum en azından ben bu sekilde biliyorum

  2. Elinize sağlık güzel bir yazı olmuş bana göre sizinde belirttiğiniz üzere özgün içerik özgün içerik yazarsanız elinde sonunda başarılı olursunuz.

  3. web site bizim yapmak istediğimiz işin resmen kimliğidir. Ne kadar kaliteli olursa bizi o kadar iyi gösterir.

  4. google gerçekten artık bizi köle gibi çalıştırıyor. hızı optimizesi , mobili, içeriği vs vs 🙂 güzel kaynak teşekkürler

  5. UX – UI artık web sitesi tasarımlarının olmazsa olmazı ama piyasadaki sitelerin çok büyük kısmı buna hiç dikkat etmiyor. Hız ve ziyaretçi memnuniyeti önemli

  6. Özgün içerik ve samimiyet derim ben. Blog kitlesi iyice küçüldü. Aktif yazan blog keşfetmek beni hala çok sevindiriyor. O yüzden direkt olarak samimiyet ve özgünlük derim. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu