Blog

İçeriklerin Çok Okunmasını Sağlayan 5 Yöntem

Web sitenizde bulunan içeriklerin daha çok okunmasını sağlamanız yapacağınız bazı yöntemle ile mümkün olmakta. İçeriklerin çok okunmasını sağlayan 5 yöntemi sizinle paylaşıyoruz.

Paragraf Uzunlukları

Paragraf Uzunlukları

Şu gerçek ki günümüzde özellikle videoların çoğalması ile okuma alışkanlığında ciddi bir azalma oluşmakta. İnsanlar artık sadece gerçekten kendisi için önemli olan yazıları okumakta. Diğer sıradan bilgileri video izleyerek de öğrenebilmektedir. Bu nedenle yazılarınıza öncelikle kısa paragraflar ile başlamayı tercih edin.

Her paragrafınız 4 veya 5 cümleden oluşsun. Bunun nedeni ise uzun olan paragrafları gören okuyucular okumaktan çekinme olasılıklarıdır.

Merak Uyandıran Başlıklar

Merak Uyandıran Başlıklar

Okurun yazınıza ilgi duyması okuması için ilk adımdır. Bu nedenle öncelikle başlığınızı konu ile alakalı en dikkat çekici kelimelerle seçmeniz gerekir. Başlıkta hem içerik hakkında bilgi vermeli hem de okurun bu yazıdan istediğini alabileceğine inandırmalısınız. Böyle başlıklar okurların dikkatini çekerek yazınızı okumasını sağlayacaktır.

İçeriklerinizde İstenileni Verin

İçeriklerinizde İstenileni Verin

İçeriklerin çok okunmasını sağlayan yöntemler sizin daha kaliteli içerikler oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Bir içerik ürettiğinizde içerikte gerçekten doğru bilgiler oluşsun. Diğer taraftan aktaracağınız bilgileri okuru sıkmadan aktarın. Okuru boş cümleler ile oyalamanız size faydadan çok zarara uğratır.

Gereksiz bilgiler vererek okurun daha çok sayfanızda kalacağını düşünüyorsanız bu konuda yanılıyor olabilirsiniz. Çünkü okur yazının başında merak ettiğini alamazsa ve yazının devamında da merak ettiğini bulamayacağı düşüncesine kapılırsa çoktan web sitenizden çıkmış olacaktır.

Kaynaklarla Destekleyin

Kaynaklarla Destekleyin

Şu bir gerçek ki her konuda uzman olamayız. Bu uzman olmadığımız konular hakkında yazı yazamayız anlamına gelmez. Ancak araştırmalar sonucu yazdığımız yazılarımızın okur gözünde kalitesini ve gerçekliğini desteklemek için kaynak göstermemiz bizlere büyük fayda sağlayacaktır.

Uzun Yazıları Bölümlere Ayırın

Uzun Yazıları Bölümlere Ayırın

Uzun yazılarda okurlarınızın ilgisini çekmek istiyorsanız yazınızı hem kısa paragraflardan oluşturun hem de bölümlere ayırarak farklı başlıklarla destekleyin. Böylelikle okur yazının bütünlüğü hakkında daha iyi bilgisi olacak ve bölümleri takip ederek istediği bilgilere daha kolay ulaşacaktır.

İçerik oluştururken bu konulara özen göstererek içeriklerinizin daha okunabilir olmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle kendi web siteniz için sadık okurlar bulmanız daha kolay olacaktır.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Gayet açıklayıcı bir yazı olmuş ellerinize sağlık, bununla birlikte özgün içeriklerin yüzde 85 googleda ilk sıralara çıkması için etkisi de mevcut. Bu olmadan diğerlerini yapmak pek etkili olmaz görüşündeyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu